Латароа (бислама: Lataroa) е мал остров во покраината Санма во Вануату.[2][3]

Латароа
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°18′00″S 167°14′00″E / 15.30000° ЈГШ; 167.23333° ИГД / -15.30000; 167.23333
АрхипелагВануату
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2019)
Дополнителни податоци
Мреж. местоlataroa.com

Опис уреди

Островот не е населен. Латароа се наоѓа во непосредна блзина на источниот брег на Еспириту Санто. Северно од Латароа е Латаро.[4][5][6] Латароа има убави бели плажи и корални гребени на западната страна.[7] Скоро време било најавено дека ќе се гради голем рерсот.

Наводи уреди

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Lataroa Island“. Geoview. Посетено на 20 August 2018.
  3. „Lataroa: Vanuatu“. Geoview. Посетено на 19 August 2018.
  4. Seach, John. „Lataroa Island, Vanuatu“. Travel Vanuatu. Архивирано од изворникот на 2021-08-13. Посетено на 20 August 2018.
  5. „Lataroa“. Mapcarta. Посетено на 20 August 2018.
  6. „Travelinh Luck for Lataroa“. Travelinh Luck. Посетено на 20 August 2018.
  7. „KAYAKING TO VELIT BAY“. Turtle Bay Beach House. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 20 August 2018.

Надворешни врски уреди