Малокиликили

(Пренасочено од Маловелео)


Малокиликили (бислама: Malokilikili) е мало островче во покраината Санма во Вануату.[1][2][3]

Малокилили
Malokilikili
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°44′S 167°15′E / 15.733° ЈГШ; 167.250° ИГД / -15.733; 167.250
АрхипелагВануату
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население12 (2015)

Опис

уреди

Малокилики се наоѓа источно од островот Мало. Северно од него е малото островче Малотина. На западниот брег на Малокиликили има карпи кои се издигнуваат од морето, односно Оневуту и Маловелео. Островот има само 12 жители во две домаќинства кои живеат на западниот дел од островчето.[4]

Наводи

уреди
  1. „Malokilikili Island“. Geoview. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Traveling Luck for Malokilikili“. Traveling Luck. Посетено на 6 August 2018.
  3. Skane, B. J. (8 May 2016). „Malokilikili Photo-Espiritu Santo & amazing islands of Vanuatu“. Vanuatu Daily Post. Посетено на 6 August 2018.
  4. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.