Латаро (бислама: Lataro) е мало островче во покраината Санма во Вануату.[2][3][4] Островот е во приватна сопственост.[5]

Латаро
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°16′00″S 167°11′00″E / 15.26667° ЈГШ; 167.18333° ИГД / -15.26667; 167.18333
АрхипелагВануату
Површина3,22 км2
Највисоко издигнување88 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)

Опис

уреди

Латаро се наоѓа во непосредна близина на источниот брег на Еспириту Санто. Јужно од Латаро се наоѓа Латароа. Островот се наоѓа во заливот Шарк Беј. Островот е рамен.[6] Највисока точка е 88 метри надморска висина. Должината на островот е 1,9 километри, а ширина 2,3 километри.

Наводи

уреди
  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Lataro Island“. Geoview. Посетено на 18 August 2018.
  3. „Lataro: Vanuatu“. Geoview. Посетено на 19 August 2018.
  4. „Saving the Krab Kokonas“. Island Life. 13 February 2015. Посетено на 19 August 2018.
  5. See Lataro Island.
  6. Seach, John. „Lataro Island, Vanuatu“. Travel Vanuatu. Архивирано од изворникот на 2020-02-03. Посетено на 19 August 2018.

Надворешни врски

уреди