Бокиса (бислама: Bokissa, Voisa или Abokisa) е мал остров во покраината Санма во Вануату.

Бокиса
остров
Бокиса
Бокиса
Држава Вануату
ПокраиниСанма
Население (2009)
 • Вкупно56
Час. појасVUT (UTC+11)

Географија

уреди

Островот се наоѓа помеѓу островите Тутуба и Аоре. Островот се наоѓа на 10 километри јужно од Еспириту Санто.[1] Островот е приватен и се користи за развивање на туризам.

Население

уреди

На островот живеат околу 56 луѓе, според пописот од 2009 година.[2]

Наводи

уреди
  1. „Surrounding Islands“. Espiritu Santo Tourism. Архивирано од изворникот на 2020-03-21. Посетено на 17 August 2018.
  2. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Надворешни врски

уреди