Тутуба

појаснителна страница

Тутуба (бислама: Tutuba) е остров во покраината Санма во Вануату.[1]

Тутуба
Tutuba
остров
Поглед кон Тутуба.
Држава Вануату
ПокраинаСанма
Население (2009)
 • Вкупно609
Час. појасVUT (UTC+11)

Население

уреди

Островот имал мал број на население, односно тој број изнесува некаде до 600 луѓе. Народот зборува на тутбански јазик.[2]

Географија

уреди

Островот е мал. Островот е дол 7 километри, а најголема ширина изнесува 2,5 километри.[3] Западно од островот се наоѓаат островите Аоре и Бокиса, а северно Еспириту Санто. Југозападно е Мало.

Наводи

уреди
  1. „Surrounding Islands“. Espiritu Santo Tourism. Архивирано од изворникот на 2020-03-21. Посетено на 17 August 2018.
  2. „Tangoa“. Ethnologue. Посетено на 29 August 2015.
  3. David Harcombe and Denis O'Byrne, Vanuatu (Lonely Planet, 1995), p. 245.

Надворешни врски

уреди