Малпараву (бислама: Malparavu) е мало островче во покраината Санма во Вануату.

Малпараву
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°23′00″S 167°11′00″E / 15.38333° ЈГШ; 167.18333° ИГД / -15.38333; 167.18333Координати: 15°23′00″S 167°11′00″E / 15.38333° ЈГШ; 167.18333° ИГД / -15.38333; 167.18333
АрхипелагВануату
Највисоко издигнување15 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)

Опис Уреди

Островот е познат и како Мунпарап или Мате Вулу. Островот не е населен. Малпараву се наоѓа непосредно до источниот брег на Еспириту Санто.[2][3][4] Просечната надморска висина на островот е 15 метри.[5]

Наводи Уреди

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Traveling Luck for Malparavu Island“. Traveling Luck. Посетено на 24 August 2018.
  3. „Malparavu Island“. Mapcarta. Посетено на 24 August 2018.
  4. „Malparavu Island: Vanuatu“. Geographic Names. Посетено на 24 August 2018.
  5. „Malparavu Island“. Geoview. Посетено на 24 August 2018.

Поврзано Уреди