Асулека (бислама: Asuleka) е мало островче во покраината Санма во Вануату.[1][2]

Асулека
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°37′41.31″S 167°10′59.78″E / 15.6281417° ЈГШ; 167.1832722° ИГД / -15.6281417; 167.1832722
АрхипелагВануату
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0 (2015)

Опис уреди

Островот се наоѓа непосредно до северниот брег на островот Мало. Северно од Асулека е малото островче Ратуа, а веднаш до Ратуа е Аоре. Асулека не е далеку од главниот остров на Вануату, Еспириту Санто.[3] Островот не е населен и на него има природен резерват за дивиот свет.

Наводи уреди

  1. Seech, John. „Asuleka Island, Vanuatu“. Travel Vanuatu. Архивирано од изворникот на 2021-08-13. Посетено на 11 August 2018.
  2. „Asuleka Islet, Malo“. Geoview. Посетено на 11 August 2018.[мртва врска]
  3. „Asuleka Island, Aore-Malo Chanel, Vanuatu“. First National Real Estate. Посетено на 11 August 2018.

Надворешни врски уреди