Сакао (бислама: Sakao) или Лати (Lathi) е остров во покраината Санма во Вануату.

Сакао
Лати
остров
Држава Вануату
ПокраинаСанма
Население
 • Вкупно0 [1]
Часовен појасVUT (UTC+11)

Опис Уреди

Островот не е населен. Сакао се наоѓа во близина на североисточниот брег на Еспириту Санто.[2] Островот има густа зелена вегетација. По островот е именуван сакаоанскиот јазик, кој се зборува во близина на Порт Олри, Еспириту Санто.[3]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Vanuatu: Provinces and Islands
  2. Satellite view of Sakao Island
  3. „Sakao“. Ethnologue. Посетено на 26 October 2015.