Малотина (бислама: Malotina) е мал остров во покраината Санма во Вануату.

Малотина
Malotina
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°43′00″S 167°15′00″E / 15.71667° ЈГШ; 167.25000° ИГД / -15.71667; 167.25000
АрхипелагВануату
Највисоко издигнување213 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)

Опис уреди

Малотина е мало островче кое се наоѓа источно од островчето Мало, северно од малото островче Малокиликили.[2][3][4][5][6]

Наводи уреди

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Malotina“. Getamap. Посетено на 21 August 2018.
  3. „Malotina Island“. Geoview. Посетено на 21 August 2018.
  4. „Traveling Luck for Malotina“. Traveling Luck. Посетено на 21 August 2018.
  5. „Malotina: Vanuatu“. Geographic Names. Посетено на 21 August 2018.
  6. „Malotina“. Mapcarta. Посетено на 21 August 2018.