Салцбург (покраина)

сојузна покраина во Австрија

Салцбург (правилно: Залцбург, германски: Salzburg) — една од деветте сојузни покраини во Австрија која се наоѓа во средишниот дел на државата. Зафаќа површина од 7.154 квадратни километри и тука живеат над 530.000 жители. Главен град е истоимениот Салцбург.

Салцбург
Salzburg
сојузнја покраина
Знаме на СалцбургГрб на Салцбург
Местоположба на Салцбург
Земја Австрија
Главен градСалцбург
Управа
 • УправникВилфрид Хазлауер (ÖVP)
 • Заменици-управници
  • Астрид Реслер (Зелени)
  • Кристијан Штекл (ÖVP)
Површина
 • Вкупна7.156,03 км2 (276,296 ми2)
Население
 • Вкупно531.800
 • Густина0,74/км2 (1,9/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166AT-5
ИЧР (2017)0,928[1]
многу висок
NUTS-подрачјеAT3
Гласови4 (од 62)
Мреж. местоsalzburg.gv.at

Положба

уреди

Салцбург се наоѓа во Средна Австрија и се граничи со:

Географија

уреди

Со површина од 7.154 км2, Салцбург е шеста по големина покраина во Австрија. Според релјефот, ова е планинско место во срцето на Алпите. Само крајниот северен дел е претежно низински со надморска височина под 500 метри. Поради високата надморска висина, климата е претежно континентална, само во највисокиот дел има планинска клима. Во средниот дел на покраината течи реката Залцах, додека пак во источниот дел извираат реките Мура и Енс. Покрај овие водотеци има и многу леднички езера.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски

уреди