Горна Австрија

сојузна покраина во Австрија

Горна Австрија (германски: Oberösterreich) — една од деветте сојузни покраини во Австрија која се наоѓа во северниот дел на државата. Зафаќа површина од 11.982 квадратни километри и тука живеат над 1.413.000 жители. Главен град е Линц.

Горна Австрија
Oberösterreich
покраина
Знаме на Горна АвстријаГрб на Горна Австрија
Местоположба на Горна Австрија
Држава Австрија
Главен градЛинц
Управа
 • ГувернерЈозеф Пихрингер
Површина
 • Вкупна11.981,92 км2 (462,625 ми2)
Население
 • Вкупно1.416.772
 • Густина1,2/км2 (3,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166AT-4
Мреж. местоland-oberoesterreich.gv.at

Положба уреди

Горна Австрија се наоѓа во Северна Австрија и се граничи со:

Географија уреди

Со површина од 11.982 квадратни километри, Горна Австрија е четврта по големина покраина во Австрија. Според релјефот, поделена е на три целини: во северниот дел има пониски и средновисоки планини, во средишниот дел се простира висорамнина низ која тече реката Дунав, а пак во јужниот дел е претежно планински. Климата е претежно континентална, само во највисокиот дел има планинска клима. Во средниот дел на покраината тече Дунав, која низ покраината има многу притоки од кои најпознати се Ин и Енс.

Надворешни врски уреди