Ружди Љата

македонски политичар

Ружди Љата (6 мај 1953 во Дебар24 ноември 2018 во Дебар) — македонски политичар од редовите на ДУИ и градоначалник на Општина Дебар.

Ружди Љата
Градоначалник на Општина Дебар
На должноста
7 април 2013 – 24 ноември 2018
Претходник Аргетим Фида
Лични податоци
Роден(а) 6 мај 1953
Дебар, СФРЈ СФР Југославија
Починал(а) 24 ноември 2018 (возраст: 65)
Дебар, Македонија Македонија
Националност Албанец
Партија ДУИ
Установа универзитет во Приштина
Занимање политичар
Вероисповед ислам

Животопис уреди

Љата основно училиште има завршено во родниот Дебар, додека средно училиште завршил во медреса во Приштина. Студирал ориентални јазици на филолошкиот факултет при универзитетот во Приштина, а по дипломирањето работел во Исламската верска заедница (ИВЗ). Во периодот 1980–1991 предавал ориенталистика на приштинскиот универзитет, а од 1993 до 1995 година предавал на факултетот за исламски науки во Скопје. Во периодот 2009–2013 држел предавања на катедрата за ориентални студии при Државниот универзитет во Тетово, а на локалните избори во 2013 станал градоначалник на Општина Дебар. На локалните избори во 2017 освоил втор градоначалнички мандат.[1]

Љата говори македонски, албански, српски, турски и арапски јазик. Освен со учителска дејност, тој се занимавал и со преведување од арапски јазик. Љата бил активист за помирување на населението во случај на различни конфликти и има регистрирано над 150 помирувања. По повод 100-годишнината од независноста на Албанија му била доделена титулата „почесен граѓанин на градскиот совет на Пешкопеа“.[2]

По кусо и потешко боледување Љата починал на 24 ноември 2018 година.[3]

Наводи уреди

  1. „Биографија на Ружди Љата“ (PDF). ЗЕЛС – Заедница на единиците на локалната самоуправа. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-12-05. Посетено на 2017-12-02.
  2. „Биографија на Ружди Љата“. Општина Дебар. Архивирано од изворникот на 2018-09-22. Посетено на 2017-12-02.
  3. Почина дебарскиот градоначалник Ружди Љата, телевизија Телма, 24.11.2018

Надворешни врски уреди