Добре дојде!

Здраво, Filip M~mkwiki, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Григор ПрличевУреди

Внимавај на правописот: не е Глигор, туку Григор.

EvLa 15:29, 24 Февруари 2006 (UTC)

Филипе не знам каква је политика мк-вики, али нисам сигуран да ли су вам потребни празни чланци. Много је боље да је чланак црвен него да у њему нема ништа. За то постоје 2 разлога.

  1. неко се можда заинтересује па направи чланак
  2. неко ко тражи податке о нечену беспотребно ће да улази у празне чланке уместо да прескочи линк кад види да је црвен.

Овако је мк-вики добила 80-ак нових чланака, али када неко дође и види 80 општина у којима нема ништа запитеће се која је сврха википедије. На већим википедијама такви чланци се бришу. --Јованвб 17:54, 2 Март 2006 (UTC)

Здраво Јоване,

Многу често ми се случува да напишам статија, а да не и’ ставам категорија. Затоа прво сега прво им ставив категории, а после полека ќе ги полнам. Денеска сакам да ги пополнам филмовите, имам нешто материјали за нив.

Има логика тоа што го кажуваш, а од друга страна, има логика и да се направи добра структура, па потоа кој како што има материјали да полни во неа. --Filip M 13:58, 3 Март 2006 (UTC)

Ок извини онда. Код нас се тако не ради па ми беше чудно кад сам видел да писуваш статије без текст. --Јованвб 16:13, 5 Март 2006 (UTC)


Filip M Bot!?Уреди

Филипе, од каде излезе ботов? Има неколку правила на Википедија (прочитај го en:WP:BOTS), меѓу кои и секаква употреба на ботови за масовно внесување прво да се одобри од целата заедница, па се бара бот статус за да не се спамира делот Скорешни Промени. Плус, веќе кажав во порталот дека има направено проект за масовно внесување на податоци за населените места во Македонија, вака ќе испадне дупла работа. Би те замолил привремено да прекинеш со внесувањето, барем додека не се договориме што/како треба. Можеш да ми пратиш порака овде, или уште подобро на маил. --Misos 21:59, 9 Март 2006 (UTC)

ОК, моја грешка, не сум видел дека си пишал на Порталот, некако сум го пропуштил тој дел. Сепак, прекини сега за сега, барем додека не се договориме целосно како ќе изгледаат тие статии (пр. би додале некој шаблон, инфокутија и сл.), и можеме да бараме бот статус. --Misos 22:00, 9 Март 2006 (UTC)

Не сум знаел дека треба одобрување за Бот. Во ред, ќе прекинам со додавање на структура за селата. Денеска штотуку го симнав софтверот за бот и уште го разгледувам, така да промените ги додавам рачно, ама алатката е одлична. Ќе ни овозможи не само брзо да создадеме структури за многу статии, туку и да ја одржуваме содржината. На пример, може со една процедура да се заменат сите се’ во се со акцентирана самогласка е. Или воведните наводници да се дотераат како што треба, или да се прави поедноставно автоматско лекторирање...

Штом е така работата, покрени го прашањето на порталот. Јас нема веќе да додавам статии, туку во меѓувреме ќе поднаучам како работи бот алатката, и после ќе се договориме што се’ можеме да правиме со неа. Поздрав. --Filip M Bot 22:13, 9 Март 2006 (UTC)

МолбаУреди

Моментално ја преведувам статијата од англиски за градот Окленд во Нов Зеланд каде што живеам, но мојата верзија на шаблонот за градот има некои недостатоци. Дали можеш ти (или некој друг) да ми помогнеш да се корегираат следниве ситни неправилности: рамка на шаблонот и називите во него Зафатнина:, Имиња: и Општина: исто така се погоре или подолу одколку што треба да бидат. За тоа како треба да изгледа, можеш да ја консултираш англиската верзија, се разбира.

Кога ќе се заврши, планирам статијава да ја предложам за статија на месецот, како посетителите би се запознале повеќе со овој далечен, но интересен град.

Благодарам однапред, --Б. Јанкулоски 06:51, 25 Март 2006 (UTC)

Бојан, сега го споредив твојот шаблон за Окленд, со тој на англиската Википедиа, и не најдов никаква разлика во форматирањето. Ама навистина различно изгледаат. Јас уште не знам баш многу за шаблоните. Прашај го Мисос, тој изгледа знае повеќе. --Filip M 15:52, 25 Март 2006 (UTC)
Фак, не најдов каде е проблемот. Го ставив Monobook.css од англиската википедија (таму дефинира боја на табели), остана исто. Сега за сега нека оди вака со надворешни рамки, у иднина ќе го средам цело. --Misos 19:36, 25 Март 2006 (UTC)

Бугарски јазикУреди

Филип М, не сум согласен со последната ти редакција на статијата Бугарски јазик!!! Не мора да ја мениш терминологијата - такова нешто како Преславска редакција нема! Аз пишувам за бугарскиот јазик и ползувам бугарската терминологија! Не пишувам за македонскија. Во среднобугарскија јазик исто немало отлика меѓу бугарски и македонски! Уште еднаж - нема Преславска редкација или Охридска редакција во средниот век. Поскоро сега има Софијска и Скопска редакција на истиот јазик. Јас така мислам. Елемаг 15:05, 28 Март 2006 (UTC)

Елемаг, се разбира дека има и Преславска и Охридска редакција. Има и Кратовска и Ресавска. Тоа се четирите најзначајни јужнословенски средновековни редакции на црковнословенскиот јазик. Овде можеш да погледнеш малку повеќе за преславската редакција: https://dspace.gla.ac.uk/bitstream/1905/25/1/CMMacRobertEdit.pdf

Немам ништо против да ја наведеш и бугарската терминологија, меѓутоа ова е википедија на македонски јазик, и прво треба да ја напишеш онака како што е според македонската терминологија, а потоа во додатна реченица (или во загради) да објасниш како е според бугарската терминологија. --Filip M 15:32, 28 Март 2006 (UTC)

ПериодизацијаУреди

Филипе како гледам терминологијата ке ја управиме, али периодите се разминуват с по неколко века. Това не е убаво. Треба да има согласие. Инак нема да е научно. Јас мислам дека бугарските лингвисти најдобре ја знаат периодизацијата на бугарскиот јазик. Те мислат дека среднобугарскиот период е карактерен за времето на Второто бугарско царство(1185 - 1396) и малко понатамо. Од 15-16 век јазикот почнал полека да се мењува штото немало такава книжовна дејност под Турска власт. И тогава почнал да се образува новобугарскиот јазик.

СликиУреди

Здравей, дано да не те обижда, че ти пиша на моя език. Случайно видях картинките Машка носија од Пиринско.jpg и Женска носија од Пиринско.jpg, но нямат лиценз. Можеш ли да им сложиш лиценз и ако позволява да ги качиш в Commons:? Бих искал да може да ги използваме и за българската Уикипедия. Поздрави, Златко ± [[Корисник разговор:Bggoldie|<sup>(дискусија)</sup>]] 12:04, 14 Април 2006 (UTC)

Здраво Златко. Колку што ми е мене познати, сликите не се предмет на Копирајт. Земени се од некоја од македонските страници, а кај нас важи правилото ако нема експлиците копирајт, материјалот е слободен за употреба. Можеш слободно да ги користиш. Поздрав, --Filip M 14:20, 17 Април 2006 (UTC)

За бројачот на ВикикнигиУреди

Идејата за бројач на Викникниги ти нема мана. Но морам да напоменам дека самиот систем на броење има една мала фалинка. Имено, бројачот брои статии, кој во случајот на Викикнигите се глави од книгите и сл., а не книги како наслови. Незнам тоа како го решаваат другите. Или ќе треба рачно да впишуваме, или можеби колегиве администратори имаат некое потехничко решение. Ќе пишам во техничкиот оддел на Порталот и ќе видиме што ќе кажат.

Мило ми е што ти се допаѓа новиот изглед. Има уште многу работа на него, ама сега засега мислам дека изгледа доволно пристојно за да не се брукаме пред нашите (помалку или повеќе) претенциозни соседи. Исто така тоа беше и една од причините што побрзав со изработката на Портал:Македонија. Поздрав! --Б. Јанкулоски 04:28, 18 Април 2006 (UTC)
Нема никаков проблем ако брои статии, а не книги. Така е на сите викикниги. Јас имам уште доста материјали за викикниги, и полека ќе ги додавам. Важно е да се соберат корисни материјали на едно место. --Filip M 17:21, 18 Април 2006 (UTC)

Здраво!Уреди

Можеш ли да го видиш: Википедија:Портал/Правопис и граматика? Има една дискусија во врска со употреба на времињата во статиите, која создаде доста негативна енергија во Википедијава, и би сакал да ја решиме со некакво заедничко решение. --FlavrSavr 23:07, 11 Јуни 2006 (UTC)

Задача за ботот :)Уреди

Ај кога ќе имаш време среди го ботот да извади листа на сите страници во главниот именски простор во кои има барем 70 знаци по ред без ниту една кирилична буква. Да знаеме колку статии стојат на не-македонски јазици. --Милош 23:23, 12 Јуни 2006 (UTC)

Важи. --Filip M 15:17, 13 Јуни 2006 (UTC)

ејУреди

напрај ботот да провери сегде кај шо има превзем (превзема, превзеде.. - треба презема, презеде). значи превзем со презем.

Важи. --Filip M 19:37, 2 октомври 2006 (UTC)

пак ејУреди

пак јас :) ќе можи бот да ги суреди сите наводници? ќе треба и во медијавики, ама таму да не игра улога на синтаксата? значи ќе треба "" да се замени со „“ ако е можно... ако неможи во медијавики само во статиите... си имаме наводници, видете на германската википедија како е фино суредено со наводниците

  guitardemon666   муабет   guitardemon666  

Важи. Ама може ќе помине некое време додека да имам слободно време да се посветам на ботување. :-) --Filip M 00:03, 28 декември 2006 (UTC)

wikisourceУреди

Hello, a user has questioned the authenticity of one of your contributions to Wikisource. I would appreciate your assistance in this matter. See s:en:Talk:The first Constitution of Macedonia - Kresna 1878. Jayvdb 11:04, 15 јули 2008 (UTC)

wikibooksУреди

Hello again. Please also see b:Разговор со корисник:Filip M. John Vandenberg 11:29, 15 јули 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Тешкото 2.jpgУреди

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Тешкото 2.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 13:30, 8 септември 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 13:30, 8 септември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во МакедонијаУреди

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Filip M~mkwiki!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:45, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијатаУреди

Иницијатива
           Здраво, Filip M~mkwiki!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:23, 23 јануари 2009 (UTC)

Викимедија МакедонијаУреди

Здраво. Ве известуваме дека во последните неколку месеци се трудиме да основаме здружение Викимедија Македонија, коешто ќе има за цел да ја промовира Википедија на македонски јазик и останатите Викимедија проекти. Доколку сте заинтересирани, додаете го Вашето корисничко име овде. Доколку немате отворено корисничка сметка на Мета, сторете го тоа и притоа внимавајте да биде идентична како на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:15, 2 септември 2009 (UTC)

Прашање за изворУреди

Ме интересира од каде е приземана оваа информација? Те молам додај референца. Поздрав! --Подпоручикъ (разговор) 20:53, 2 септември 2009 (UTC)

Вашата сметка ќе биде преименуванаУреди

04:44, 18 март 2015 (CET)

Направено е преименувањеУреди

22:48, 21 април 2015 (CEST)