Микронезија

регион во Океанија
(Пренасочено од Микронезија (регион))
Ова е статија за регионот во Океанија. За државата со исто име видете СД Микронезија.
Микронезија
Атол на Каролинскуте Острови.

Микронезија е регион во Океанија. Регионот е составен од илјадници мали острови во западниот дел од Тихиот Океан. Јужно од Микронезија се наоѓа Меланезија, додека источно е Полинезија. Името Микронезија е со старогрчко потекло што значи „мали острови“. Овој термин бил воведен во 1831 година од Жил Димон Дирвил.

ГеографијаУреди

Микронезија е регион кој вклучува околу 2100 острови со вкупна површина од 2,700 km2 (1,000 ми). Најголем остров е Гуам со 582 km2 (225 ми). Вкупната морска површина е 7,400,000 km2 (2,900,000 ми).[1]

Микронезија опфаќа четири островски групи:

и островот:

  • Науру, кој не е дел од погоре напоменатите островски групи.

Административна поделбаУреди

Островите се во состав на следните политичко-административни ентитети:

држава население (јули 2016)[2] површина (км2) густина на населениеy (/км2) урбано население животен век писменост службен јазик/-ци религија народи
  СД Микронезија 104.937 702 158 22% 71.2 89% англиски Христијани Чукци 48.8%, Понпејци 24.2%, Косраенци 6.2%, Јапци 5.2%,останати островски народи 4.5%, Азијци 1.8%, Полинезијци 1.5%, други 7.8%
  Гуам (САД) 162.896 540 299 93% 78.2 99% англиски 38.3%, чаморски 22.2%[3] Христијани 85%, Будисти 3.6, друго 11.4% Чаморци 37.1%, Филипинци 26.3%, други народи од Пацификот 11.3%, белци 6.9%, други 8.6%, мешани 9.8%
  Кирибати 114.395 811 152 44% 64.0 92% англиски, кирибатски Христијани Микронезијци 98.8%
  Маршалски Острови 53.066 181 293 71% 71.5 93.7% маршалски 98.2%, англиски Христијани Маршалци 92.1%, мешани 5.9%, други 2%
  Науру 11.347 21 480 100% 65.0 99%[4] наурскиf[›], англиски Христијани[5] Наурци 58%, други народи од Пацификот 26%, Кинези 8%, Европејци 8%
  Северни Маријански Острови (САД) 55.023 464 113 91% 76.9 97% англиски, чамороански и каролински[6] Христијани Азијци 56.3%, народи од Пацификот 36.3%, Белци 1.8%, други 0.8%, мешани 4.8%
  Палау 21,503 459 47 81% 71.5 92% палауански 64.7%d[›], англиски Христијани Палауанци 69.9%, Филипинци 15.3%, Кинези 4.9%, други Азијци 2.4%, белци 1.9%, Каролинци 1.4%, други Микронезијци 1.1%, други 3.2%
Вкупно 523.167 3,178

ПоврзаноУреди

Користена литератураУреди

  • Kirch, Patrick Vinton (2000). On the Road of the Winds. An Archaeological History of the Pacific Islands before European Contact. University of California Press. стр. 166–167. ISBN 0-520-22347-0. 

НаводиУреди

  1. Kirch 2001, стр. 165.
  2. „Изгледи за светското население: Преработка за 2017 г.“. ESA.UN.org. Оддел за економски и социјални работи на ООН, Отсек за население. конс. 10 September 2017.  (англиски)
  3. {{{author}}}, Languages of Guahan, , n.d..
  4. „Nauru“. TalkTalk. Tiscali UK Limited. 2010. Архивирано од изворникот на 20 June 2010. конс. 12 November 2010.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  5. „Nauru“. TravelBlog. TravelBlog.org. 24 August 2006. конс. 12 November 2010. 
  6. „Commonwealth of the Northern Mariana Islands: Overview“. Office of Insular Affairs. U.S. Department of the Interior, Office of Insular Affairs. Архивирано од изворникот на 9 June 2007. конс. 12 November 2010.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)

Надворешни врскиУреди