Панков

округ во Берлин

Панков (германски: Pankow) — најнаселениот округ во Берлин и втор по површина. Со административната реформа во 2001 г. споен е со поранешните окрузи Пренцлауер Берг и Вајсензе, задржувајќи си го името. Населението брои 384.367 жители (31 декември 2014).[1]

Панков

Pankow

округ во Берлин
Гимназијата во Панков
Гимназијата во Панков
Гимназијата во Панков
Грб на Панков
Панков во рамките на Германија
Панков
Управа
Земја Германија
Покраина Берлин
Округ Панков
Град Берлин
Округ единици 13 населби
Градоначалник Матијас Кене (СДП)
Основни податоци
Површина 103,07 км2
Население 384.367  (31 декември 2014)
 - Густина 3.729 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. B
Портал Матична страница
Местоположба на Панков во Берлин
Карта
Карта
Координати 52°34′N 13°24′E / 52.567° СГШ; 13.400° ИГД / 52.567; 13.400Координати: 52°34′N 13°24′E / 52.567° СГШ; 13.400° ИГД / 52.567; 13.400

Преглед уреди

Името на округот има словенско потекло и е наречен по месноста Панков и реката Панке, која тече низ североисточниот дел, вклучувајќи ја централната населба Пренцлауер Берг. Округот се граничи со Мите и Рајникендорф на запад, Фридрихсхајн-Кројцберг на југ и Лихтенберг исток. Има најмногу жители од сите окрузи во Берлин и го зазема второто место по површина (по Трептов-Кепеник).

Од 1945 до 1960 г. Панков бил живеалиште на многу функционери на Источна Германија. Најпознати места на комунистичката номенклатура се Шенхаузенскиот дворец и околната улица Мајаковскиринг во населбата Нидершенхаузен. Поради ова, западните писатели го користеле поимот Панков како метоним за источногерманскиот режим.

Населбата Пренцлауер Берг во Панков е дом на Рикештрасенската синагога — најголемата синагога во Германија. Во Вајсензе се сместени едни од најголемите еврејски гробишта во Европа. Во Пренцлауер Берг се наоѓа познатото маало „Карл Легин“, кое претставува дел од модернистичките населби заштитени како светско наследство на УНЕСКО. Вајсензе е најголемата водна површина во округот.

Поделба уреди

 
Населби во Панков

Панков е поделен на 13 населби:

Сообраќајни врски уреди

Панков го опслужуваат станиците „Финеташтрасе“ и „Панков“ на линијата У2 од Берлинското метро (У-бан), како и станиците „Берлин-Панков“, „Панков-Хајнерсдорф“ и „Воланкштрасе“ на надземната Берлинска градска железница (С-бан). Округот е поврзан со стариот центар на Берлин и со трамвајската линија М1.

Низ Панков, напоредно на ул. „Миленштрасе“ и „Шенхолцер Штрасе“ минува и автопатот 96а за Ораниенбург. До округот се стигнува и преку автопатот 114 од големата обиколница на градот, скршнувајќи на раскрсницата „Пранцлауер Променаде“.

Галерија уреди

Збратимени градови уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Регистрирани жители на покраината Берлин на 31 декември 2014 г.“ (PDF). Статистичка служба на Берлин-Бранденбург. Посетено на 20 февруари 2016. (германски)

Надворешни врски уреди