Очипала

село во Општина Делчево


Очипала, се среќава и како Очипале или Очипаре — село во Општина Делчево, во областа Осоговија, во околината на градот Делчево.

Очипала
Маало на Очипала.jpg

Маало на селото

Очипала is located in Македонија
Очипала
Местоположба на Очипала во Македонија
Координати 41°59′51″N 22°44′35″E / 41.99750° N; 22.74306° E / 41.99750; 22.74306Координати: 41°59′51″N 22°44′35″E / 41.99750° N; 22.74306° E / 41.99750; 22.74306
Регион Logo of Eastern Region, North Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Delčevo Municipality.svg Делчево
Област Пијанец
Население 92[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2320
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09019
Надм. вис. 600 м
Очипала на општинската карта
Очипала во Општина Делчево.svg

Атарот на Очипала во рамките на општината
Commons-logo.svg Очипала на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

 
Куќи во селото

Очипала се наоѓа во северниот дел на територијата на Општина Делчево, на оддалеченост од околу 5 км од Делчево. Селото е ридско и е сместено на надморска височина од 600 метри. Неговиот атар зафаќа површина од 6,7 км2.[2]

ИсторијаУреди

Во почетокот на XX век, Очипала било село во Малешевската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото има полјоделско-шумарска функција. Во неговиот атар, обработливото земјиште зафаќа површина од 212 ха, шумите се на површина од 218 ха, а на пасишта отпаѓаат 179 ха.[2]

НаселениеУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Очипала живееле 10 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 92 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е прикажано вкупното население и етничка припадност во Очипала:[4]

Години Македонци Турци Ост. Вкупно
1948
1953 230 6 2 238
1961 229 1 0 230
1971 195 0 0 195
1981 141 0 0 141
1991 111 0 1 112
1994 106 0 0 106
2002 92 0 0 92

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години.

РодовиУреди

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото:

Македонски

 • Доселеници: Топчији (6 к.) доселени се во 1885 година од селото Драмче; Прдловци (3 к.) доселени се во 1910 година од селото Бигла; Малчове (3 к.) доселени се во 1911 година од селото Бигла; Мишеве (5 к.) доселени се во 1913 година од селото Бигла; Дуовци (4 к.) доселени се во 1914 година од селото Драмче; Јовановци (5 к.) доселени се во 1914 година од селото Киселица; Мандалевци (2 к.) доселени се во 1918 година од селото Драмче.[5]

Општествени установиУреди

Во селото има основно училиште до четврто одделение.

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во составот на Општина Делчево од 1950 година.

Изборно местоУреди

Во селото постои изборно место бр. 0589 според Државната изборна комисија, кое е сместено во објектот на старото училиште.[6]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 82 гласачи.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 79 гласачи.[8]

Културни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[9]
Цркви[10]

ЛичностиУреди

Родени во Очипала
 • Ратко Димитровски (р. 1956) — македонски стопанственик и политичар, поранешен градоначалник на Кочани

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 11 јули 2018.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 226.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.229.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). Извор: ДЗС.
 5. Русиќ, Бранислав. Фонд Русиќ. Архивски фонд на МАНУ к- 3, АЕ, 96/1 в.
 6. „Изборна единица 3 — Општина Делчево“ (PDF). Посетено на 11 јули 2018.
 7. „Локални избори 2017“. Посетено на 11 јули 2018.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 10. „Се гради првата црква во делчевското село Очипала“. A1on. 4 јули 2017. Посетено на 16 јули 2018.

Надворешни врскиУреди