Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

 
Куќи во селото

Очипала се наоѓа во северниот дел на територијата на Општина Делчево, на оддалеченост од околу 5 км од Делчево. Селото е ридско и е сместено на надморска височина од 600 метри. Неговиот атар зафаќа површина од 6,7 км2.[2]

ИсториjaУреди

Во почетокот на XX век, Очипала било село во Малешевската каза на Отоманската Империја.

СтопанствоУреди

Селото има полјоделско-шумарска функција. Во неговиот атар, обработливото земјиште зафаќа површина од 212 ха, шумите се на површина од 218 ха, а на пасишта отпаѓаат 179 ха.[2]

НаселениеУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Очипала живееле 10 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 92 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е прикажано вкупното население и етничка припадност во Очипала:[4]

Години Македонци Турци Ост. Вкупно
1948
1953 230 6 2 238
1961 229 1 0 230
1971 195 0 0 195
1981 141 0 0 141
1991 111 0 1 112
1994 106 0 0 106
2002 92 0 0 92

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години.

Општествени установиУреди

Во селото има основно училиште до четврто одделение.

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во составот на Општина Делчево од 1950 година.

Изборно местоУреди

Во селото постои изборно место бр. 0589 според Државната изборна комисија, кое е сместено во објектот на старото училиште.[5]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 82 гласачи.[6]

Културни знаменитостиУреди

Археолошки локалитети[7]
Цркви[8]

ЛичностиУреди

Родени во Очипала

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 11 јули 2018. 
  2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998) (на македонски). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 226. 
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.229.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). Извор: ДЗС.
  5. „Изборна единица 3 — Општина Делчево“ (PDF). конс. 11 јули 2018. 
  6. „Локални избори 2017“. конс. 11 јули 2018. 
  7. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  8. „Се гради првата црква во делчевското село Очипала“. A1on. 4 јули 2017. конс. 16 јули 2018. 

Надворешни врскиУреди