Елбингероде (Херцберг на Харц)

општина во Германија

Елбингероде (германски: Elbingerode) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Елбингероде
Црква „Св. Петар“ во Елбингероде
Црква „Св. Петар“ во Елбингероде
Грб на Елбингероде
Елбингероде is located in Германија
Елбингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Хаторф на Харц
Основни податоци
Површина 5,66 км2
Надм. височина 200 м
Население 444 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37412
Повик. бр. 05521
Портал www.elbingero.de
Местоположба на Елбингероде во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°39′33″N 10°16′45″E / 51.65917° N; 10.27917° E / 51.65917; 10.27917Координати: 51°39′33″N 10°16′45″E / 51.65917° N; 10.27917° E / 51.65917; 10.27917

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди