Хаторф на Харц

општина во Германија

Хаторф на Харц (германски: Hattorf am Harz) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа во јужните делови на планинскиот масив Харц, околу 10 километри јужно од градот Остероде.

Хаторф на Харц
Црква „Св. Панкратиј“ во Хаторф на Харц
Црква „Св. Панкратиј“ во Хаторф на Харц
Грб на Хаторф на Харц
Хаторф на Харц is located in Германија
Хаторф на Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Хаторф на Харц
Основни податоци
Површина 29,19 км2
Надм. височина 176 м
Население 4.004 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37197
Повик. бр. 05584
Портал www.hattorfamharz.de
Местоположба на Хаторф на Харц во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°39′5″N 10°14′13″E / 51.65139° N; 10.23694° E / 51.65139; 10.23694Координати: 51°39′5″N 10°14′13″E / 51.65139° N; 10.23694° E / 51.65139; 10.23694

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди