Бад Лаутерберг (поформално: Бад Лаутерберг на Харц, германски: Bad Lauterberg im Harz) — помал град во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместен е во јужниот дел на Харц, околу 15 км југозападно од Браунлаге и 20 км југоисточно од Остероде.

Бад Лаутерберг

Bad Lauterberg

Панорама на Бад Лаутерберг
Панорама на Бад Лаутерберг
Панорама на Бад Лаутерберг
Грб на Бад Лаутерберг
Бад Лаутерберг во рамките на Германија
Бад Лаутерберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Градски единици 4 окрузи
Градоначалник Томас Ганс (СДП)
Основни податоци
Површина 41,54 км2
Надм. височина 296 м
Население 10.294 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 248 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37431
Повик. бр. 05524
Портал badlauterberg.de
Местоположба на градот Бад Лаутерберг во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°37′54″N 10°28′14″E / 51.63167° СГШ; 10.47056° ИГД / 51.63167; 10.47056

Градот е познат по производството на ликерите Schierker Feuerstein и Harzer Grubenlicht.

Ова е родно место на истакнатиот поларен истражувач Алфред Ричер (1879-1963).

Историска демографија уреди

Година Население[2] Разлика
1961 14.832
1970 14.573 01,75 %
1987 12.884 − 11,59 %
1990 13.318 + 03,37 %
1995 12.901 03,13 %
2000 12.169 05,67 %
2005 11.717 03,71 %
2010 11.124 05,06 %
2011 11.080 00,40 %

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Статистички преглед — Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија (LSKN) (германски)

Надворешни врски уреди