Општини во Германија

најниско ниво во административното уредување на Германија

Општини (Gemeinde) се најниското ниво на територијална поделба во Германија. Ова може да биде четврто ниво на територијална поделба во Германија, за разлика од оние покраини кои имаат и Regierungsbezirke (еднина: Regierungsbezirk), тогаш општините стануваат петто ниво.

„Пирамида“ на германската административна поделба


Германија

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ГерманијаПреглед уреди

Со повеќе од 3.400.000 жители, најнаселена е градот Берлин; а најмалку населена е Виденборстел (8 жители во 2010), во Шлезвиг-Холштајн.

Општини по сојузна покраина уреди

Сојузна покрана Општини Општини со
градски статус
Просечен број
на жители[1]
Просечна
површина (км²)[2]
Список (Градови,
Општини)
Баден-Виртемберг 1.101 312 9.764 32,41 Г, О
Баварија 2.056 315 6.090 33,03 Г, О
Берлин 1 1 3.416.255 891,02 Берлин
Бранденбург 419 112 6.052 70,36 Г, О
Бремен 2 2 331.541 202,14 Бремен, Бремерхафен
Хамбург 1 1 1.770.629 755,16 Хамбург
Хесен 426 189 14.255 48,80 Г, О
Долна Саксонија 1.022 164 7.800 45,25 Г, О
Мекленбург-Западна Померанија 818 84 2.053 28,34 Г, О
Северна Рајна-Вестфалија 396 268 45.446 86,08 Г, О
Рајнска област-Пфалц 2.306 123 1.754 8,61 Г, О
Сар 52 17 19.935 49,40 Г, О
Саксонија 491 178 8.595 37,51 Г, О
Саксонија-Анхалт 851 118 2.835 24,03 Г, О
Шлезвиг-Холштајн 1.116 63 2.542 14,07 Г, О
Тирингија 955 126 2.397 16,93 Г, О
Германија 12.013 2.073 6.844 29,35 Г, О

Наводи уреди

  1. Извор: Statistisches Bundesamt (од 31 декември 2007)
  2. Извор: Statistisches Bundesamt (од 31 декември 2006)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди