Долно Оризари (Скопско)

село во Општина Шуто Оризари

Долно Оризари — населено место во Општина Шуто Оризари, Скопје. Денес е споено со населбата Шуто Оризари, иако се води како посебно населено место.

Долно Оризари
Долно Оризари is located in Македонија
Долно Оризари
Местоположба на Долно Оризари во Македонија
Долно Оризари на интерактивна карта

Координати 42°2′24″N 21°25′30″E / 42.04000° СГШ; 21.42500° ИГД / 42.04000; 21.42500Координати: 42°2′24″N 21°25′30″E / 42.04000° СГШ; 21.42500° ИГД / 42.04000; 21.42500
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Šuto Orizari Municipality.svg Шуто Оризари
Област Скопско Поле
Население 1550 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25051
Надм. вис. 303 м
Долно Оризари на општинската карта
Долно Оризари во Општина Шуто Оризари.svg

Атарот на Долно Оризари во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Населбата е сместена околу 7 км северно од центарот на Скопје, во рамките на областа Скопско Поле. На север лежи селото Горно Оризари, на запад е Визбегово, а на исток се гробиштата „Бутел“, и по нив, населбата Бутел 1. На југ е населбата Топанско Поле, на југоисток е Бутел 2, а на североисток е Радишани.

НаселениеУреди

Според Пописот од 2002, населбата брои 1.550 жители, од кои:[1]

Народ Вкупно
Македонци 37
Албанци 1389
Турци 6
Роми 110
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 7

Општествени установиУреди

НаводиУреди