Петалино

село во Општина Новаци

Петалино — напуштено село во Општина Новаци, во областа Мариово, во околината на градот Битола.

Петалино
Петалино во рамките на Македонија
Петалино
Местоположба на Петалино во Македонија
Петалино на карта

Карта

Координати 41°01′40″N 21°42′06″E / 41.02778° СГШ; 21.70167° ИГД / 41.02778; 21.70167
Регион Мариово
Општина Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02092
Надм. вис. 999 м
Петалино на општинската карта

Атарот на Петалино во рамките на општината
Петалино на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Селото е сместено во битолскиот дел на Мариово, оддалечено 47 километри источно од Битола и 32 километри југоисточно од општинскиот центар Новаци.

Историја

уреди

Демографски статистики за селото Петалино:[2]

Османлиски дефтери Домаќинства Неженети Вдовици Годишен приход
Дефтер бр. 4 од 1476/77 г. 17 1 2 682
Дефтер бр. 16 од 1481/82 г. 22 689
Дефтер бр. 73 од 1519 г. 29 2 1200
Дефтер бр. 149 од 1528/29 г. 33 6 1 1608
Дефтер бр. 232 од 1544/45 г. 18 2 2 1181

Стопанство

уреди

Население

уреди

Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Петалино имало 48 Македонци, патријаршисти.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало од 10 до 25 Македонци.[4]

Податоците за Петалино, согласно важечките територијални организации за време на пописите од 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991 и 1994 година, се вклучени во податоците за селото Груништа.

Селото е целосно раселено, така што според пописот од 2002 година во селото не биле забележани жители.[5] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 48 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]


Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Петалино (Petalino) село во Битолско Мариово“. Итар Пејо. Архивирано од изворникот на 2014-03-03. Посетено на 2 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски

уреди