Општина Апаче

општина во Словенија

Општина Апаче (словенечки: Občina Apače) — општина во областа Долна Штаерска, североисточна Словенија.[1] Седиште на општината е селото Апаче. Се граничи со општините Шентиљ, Света Ана и Горња Радгона. Реката Мура тече по работ на оваа општина, и по неа поминува словенечко-австриската граница. Во 2020 г. населението броело 3.533 жители.

Општина Апаче
Občina Apače
општина
Грб на Општина Апаче
Местоположба на Општина Апаче во Словенија
Местоположба на Општина Апаче во Словенија
Земја Словенија
СедиштеАпаче
Управа
 • ГрадоначалникАндреј Штајер
Површина
 • Вкупна53,5 км2 (207 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно3.533
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-apace.si Уредете го ова на Википодатоците

Општината е основана со одлука во 2006 г. според која подрачјето околу Апаче е одвоено од Општина Горња Радгона на 1 јануари 2007 г. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.

Населени места уреди

Покрај општинското седиште Апаче, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи уреди

Надворешни врски уреди