Лутверци (словенечки: Lutverci) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Лутверци
Lutverci
Лутверци is located in Slovenia
Лутверци
Лутверци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′4.9″N 15°56′56.8″E / 46.684694° СГШ; 15.949111° ИГД / 46.684694; 15.949111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна2,54 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000212000000212 м
Население (2020)
 • Вкупно365
 • Густина140/км2 (370/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253