Општина Горња Радгона

општина во Словенија

Општина Горња Радгона (словенечки: Občina Gornja Radgona) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е гратчето Горња Радгона.[1] Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 8.417 жители.

Општина Горња Радгона
Občina Gornja Radgona
општина
Грб на Општина Горња Радгона
Местоположба на Општина Горња Радгона во Словенија
Местоположба на Општина Горња Радгона во Словенија
Земја Словенија
СедиштеГорња Радгона
Управа
 • ГрадоначалникСтанислав Ројко
Површина
 • Вкупна75 км2 (29 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно8.417
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоgor-radgona.si Уредете го ова на Википодатоците

Населени места

уреди

Покрај општинското седиште Горња Радгона, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди