Жиберци (словенечки: Žiberci) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Жиберци
Žiberci
Жиберци is located in Slovenia
Жиберци
Жиберци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′44.4″N 15°51′25.6″E / 46.695667° СГШ; 15.857111° ИГД / 46.695667; 15.857111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна2,78 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000225000000225 м
Население (2020)
 • Вкупно158
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253