Помурски статистички регион

Помурски статистички регион (словенечки: Pomurska regija) — еден од 12-те статички региони на Словенија. Најголем град и културно средиште на овој регион е градот Мурска Собота.

Помурски статистички регион
Pomurska statistična regija
Статистички регион
Најголем градМурска Собота
Површина
 • Вкупна1.337 км2 (516 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно119.145[1]

Според податоците од 2011 година во регионот живееле 119.145 жители.

Список на општини во регионот уреди

Во Помурскиот статистички регион има 26 обични и една градска општина:

Наводи уреди