Плитвица (словенечки: Plitvica) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Плитвица
Plitvica
Поглед на Плитвица
Плитвица is located in Slovenia
Плитвица
Плитвица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′36″N 15°55′44.3″E / 46.67667° СГШ; 15.928972° ИГД / 46.67667; 15.928972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000217199999217,2 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253