Стоговци (словенечки: Stogovci) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Стоговци
Stogovci
Поглед на Стоговци
Стоговци is located in Slovenia
Стоговци
Стоговци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′50.3″N 15°50′28.8″E / 46.697306° СГШ; 15.841333° ИГД / 46.697306; 15.841333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна2,06 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000226500000226,5 м
Население (2020)
 • Вкупно133
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253