Поглед (словенечки: Pogled) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Поглед
Pogled
Поглед is located in Slovenia
Поглед
Поглед
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′55.1″N 15°49′11.6″E / 46.698639° СГШ; 15.819889° ИГД / 46.698639; 15.819889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна0,77 км2 (0,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000356500000356,5 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253