Општина Шентиљ

општина во Словенија

Општина Шентиљ (словенечки: Občina Šentilj) — општина во Подравскиот регион, североисточна Словенија. Во 2020 г. населението броело 8.351 жител.[2] Седиште е паланката Шентиљ во Словенске Горице.

Општина Шентиљ
Občina Šentilj
општина
Грб на Општина Шентиљ
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеШентиљ во Словенске Горице
Управа
 • ГрадоначалникШтефан Жваб
Површина[1]
 • Вкупна65,01 км2 (2,510 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно8.351
 • Густина1,3/км2 (3,3/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоsentilj.si Уредете го ова на Википодатоците

Населени места

уреди

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи

уреди
  1. „Občina Šentilj“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2021-09-05. Посетено на April 8, 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски

уреди