Грабе (словенечки: Grabe) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Грабе
Grabe
Грабе is located in Slovenia
Грабе
Грабе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′48.3″N 15°50′12.8″E / 46.680083° СГШ; 15.836889° ИГД / 46.680083; 15.836889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна2,17 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000291699999291,7 м
Население (2020)
 • Вкупно113
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253