Нови Врх (словенечки: Novi Vrh) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Нови Врх
Novi Vrh
Нови Врх is located in Slovenia
Нови Врх
Нови Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′57.5″N 15°48′13.8″E / 46.699306° СГШ; 15.803833° ИГД / 46.699306; 15.803833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна0,38 км2 (0,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000358600000358,6 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253