Дробтинци (словенечки: Drobtinci) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Дробтинци
Drobtinci
Поглед на Дробтинци
Дробтинци is located in Slovenia
Дробтинци
Дробтинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′36.5″N 15°50′54.9″E / 46.693472° СГШ; 15.848583° ИГД / 46.693472; 15.848583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна1,71 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000229099999229,1 м
Население (2020)
 • Вкупно124
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253