Мечкино грозје

вид од истоимениот род на растенија

Мечкино грозје (наречено и мечкини уши, планика или мелничар ; науч. Arctostaphylos uva-ursi) — растителен вид од родот мечкини грозја (Arctostaphylos) широко распространет низ циркумбореалните региони на субарктичката северна полутопка.[1] — вообичаено име во Канада и САД.[1][2][3] Неговите листови се познати како увин чај.

Мечкино грозје
Arctostaphylos uva-ursi 25924.JPG
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Вресовидни
Семејство: Вресови
Род: Мечкини грозја
Вид: Мечкино грозје
Биномен назив
Arctostaphylos uva-ursi
(L.) Spreng.

РаспространетостУреди

Природната распространетост на мечкиното грозје е циркуполарна и широко распространета во северните географски широчини,[1][3][4] но исто така е ограничена на големи височини појужно:

ОписУреди

Мечкиното грозје е мала ниска дрвенеста грмушка со земја 5–30 см висока.[5] Листовите се зимзелени, остануваат зелени 1-3 години пред да паднат. Плодот е црвена бобинка.[6]

Листовите се сјајни, мали и дебели.[5] Тие наизменично се наредени на стеблата. Долните страни на листовите се посветло зелени од тие што се на врвовите.[6] Новите стебла може да бидат црвени ако растението е на полно сонце, но се зелени ако се на засенчени области. Постарите стебла се кафеави. Во пролет, тие имаат бели или розови цветови.[1]

Дивите насади на мечкино грозје може да бидат густи, со височини ретко повисоки од 15 см. Кадифените гранки со фина текстура првично се бели до бледо зелени, станувајќи мазни и црвено-кафеави со зрелост.

Едноставните лисја на овој широколисен зимзелен се наизменично наредени на гранки. Кожести темнозелени листови се долги 2.5 см и имаат заоблени врвови кои се стеснуваат назад кон основата. На есен, листовите почнуваат да се менуваат од темно зелена во црвено-зелена до виолетова, станувајќи бледа на долната страна.[5]

Терминалните кластери на малите цвеќиња во облик на урна цветаат од мај до јуни. Цветовите се бели до розови,[6] и носат тркалезни, месести или мелести, светло-црвени до розови плодови наречени јатки.[1] Овошјето опстојува на растението до почетокот на зимата. Плодовите се горчливо слатки кога се сурови, но послатки кога се варат и сушат. Секоја јатка содржи од 1 до 5 тврди семиња, кои треба да се скарификуваат и стратифицираат пред ртење за да се намали семето и да се прекине мирувањето на ембрионот.

Мечките и другите животни ги јадат бобинките.[7]

ПодвидовиУреди

Постојат околу 14 подвидови,[4] вклучувајќи:

 • Arctostaphylos uva-ursi subsp. ува-урси . Заедничко мечкино грозје ; околуполарни арктички и субарктички, а на планините појужно.
 • Arctostaphylos uva-ursi subsp. аденотриха . Централна висока Сиера Невада .
 • Arctostaphylos uva-ursi subsp. коактилис . Северно крајбрежје Калифорнија, централен брег Калифорнија, Област на заливот Сан Франциско .
 • Arctostaphylos uva-ursi subsp. cratericola (J. D. Smith) P. V. Wells . Гватемалско мечкино грозје, ендемично за Гватемала на многу високи надморски височини (3000 – 4000 м).
 • Arctostaphylos uva-ursi subsp. longifoliosa . Различни извештаи од Канада, САД[8] Може да бидат исти како аденотриха или коактилис .

КористиУреди

ФитохемикалииУреди

Растението содржи различни фитохемикалии, вклучувајќи урсолна киселина, танинска киселина, галска киселина, некои есенцијални масла и смола, хидрохинони (главно арбутин, до 17%), танини (до 15%), фенолни гликозиди и флавоноиди.[9][10]

ХранаУреди

Историски гледано, плодовите и листовите од мечкино грозје биле користени од нацијата Blackfeet како храна.[11] Плодовите се прилично благи кога се сурови[12], но може да се користат за правење на желе.[13] Бобинките се користеле како зачини и се готвеле со месо.[14]

Традиционална медицинаУреди

Чаевите и екстрактите од листовите се користеле за традиционалната медицина на луѓето од првите нации со векови како антисептици за уринарниот тракт, диуретици и лаксативи.[15] Во билкарството чајот од листовите се користи за лекување на воспаление на уринарниот тракт.

Мерки на претпазливост и негативни ефектиУреди

Еден преглед покажа дека ингестијата на големи дози може да предизвика алергиски реакции, со гадење и напади, како потенцијална итна состојба.[15] Ува урси може да предизвика негативни ефекти кај луѓе со заболување на црниот дроб или бубрезите, или кај бремени жени и доилки.[15]

ОдгледувањеУреди

Постојат неколку сорти кои се размножуваат за употреба како украсни растенија.[2] Тој е атрактивен зимзелен почвен покрив за градини во текот на целата година и е корисен за контролирање на ерозијата на ридовите и падините поради неговите длабоки корени.[5] Тој е толерантен на сонце и суви почви.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng; E-Flora: Electronic atlas of the flora of British Columbia; In: Klinkenberg, Brian. (Editor)“. E-Flora BC, Department of Geography, University of British Columbia Herbarium. 2018. Посетено на 2019-08-27. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ubc“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ubc“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Common bearberry“. Alberta Plant Watch, Government of Alberta. 2019. Посетено на 2019-08-27. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „alberta“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Plant fact sheet: Bearberry (Arctostaphylos uva-ursi)“ (PDF). USDA NRCS Northeast Plant Materials Program. 31 January 2002.
 4. 4,0 4,1 „Plants profile for Arctostaphylos uva-ursi (kinnikinnick)“. USDA Plants. 2019. Посетено на 2019-08-27. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „usdarange“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Arctostaphylos uva-ursi; 'Massachusetts'. Missouri Botanical Garden. 2019. Посетено на 27 August 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „mbg“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „mbg“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „mbg“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. 6,0 6,1 6,2 Clapham, Arthur; Tutin, Thomas; Warburg, Frederic (1989). Excursion Flora of the British Isles (Third. изд.). Cambridge University Press. стр. 231. ISBN 0521232902. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „EXC“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „EXC“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. Reiner, Ralph E. (1969). Introducing the Flowering Beauty of Glacier National Park and the Majestic High Rockies. Glacier Park, Inc. стр. 114.
 8. Elven, Reidar (уред.). Pan-arctic Flora.
 9. Pegg, Ronald B.; Rybarczyk, Anna and Amarowicz, Ryszard (2008). „Chromatographic separation of tannin fractions from a bearberry leaf (Arctostaphylos Uva-ursi L. Sprengel) extract by Se-HPLC“. Polish Journal of Food and Nutrition Sciences. 58 (4): 485–490. doi:10.17221/234/2008-cjfs.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 10. De Arriba, S. G; Naser, B; Nolte, K. U (2013). „Risk assessment of free hydroquinone derived from Arctostaphylos Uva-ursi folium herbal preparations“. International Journal of Toxicology. 32 (6): 442–53. doi:10.1177/1091581813507721. PMID 24296864.
 11. Hellson, John C. (1974). Ethnobotany of the Blackfoot Indians. Ottawa: National Museums of Canada. стр. 101.
 12. Benoliel, Doug (2011). Northwest Foraging: The Classic Guide to Edible Plants of the Pacific Northwest (Rev. and updated. изд.). Seattle, WA: Skipstone. стр. 107. ISBN 978-1-59485-366-1. OCLC 668195076.
 13. Patterson, Patricia A. (1985). Field Guide to the Forest Plants of Northern Idaho (PDF). United States Department of Agriculture Forest Service. стр. 37–47.
 14. Sanderson, Helen; Renfrew, Jane M. (2005). Prance, Ghillean; Nesbitt, Mark (уред.). The Cultural History of Plants. Routledge. стр. 99. ISBN 0415927463.
 15. 15,0 15,1 15,2 „Uva ursi“. Drugs.com. 19 July 2017. Посетено на 27 August 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „drugs“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врскиУреди