Карл Лине

шведски ботаничар и зоолог
(Пренасочено од Карл Линеј)

Карл фон Лине (лат. Carl Linnaeus, швед. Carl von Linné, 23 мај 170710 јануари 1778) — шведски природонаучник, ботаничар, зоолог и лекар. Основач е на систематиката, биолошка дисциплина. Сите растенија и животни ги сместил во категории по сличности, и тоа:

Карл Лине
Carl Linnaeus
Carl von Linné
Carl von Linné.jpg
Портрет на Карл Лине во 1775
Роден23 мај 1707(1707-05-23)[1]
Росхулт, (денес во општината Елмхулт), Шведска
Починал10 јануари 1778(1778-01-10) (возр. 70)
посед Хамарби, кај Упсала, Шведска
ЖивеалиштеШведска
НационалностШвеѓанец
Полињаботаника
биологија
зоологија
ОбразованиеЛундски универзитет
Упсалски универзитет
Хардервејшки универзитет
Познат потаксономија
екологија
ботаника
Авторска кратенка (бот.)L.
Потпис
Carl v. Linné
Белешки

Linne CoA.jpg
Грбот на Карл Лине
Тип (за растенијата, некогаш се користи и оддел)
Класа
Ред
Фамилија
Род
Вид

Ја вовел биномната номенклатура по која секое растение и животно има име на родот и видот. Го основал природонаучниот музеј во Упсала и бил прв претседател на Шведската академија на науките.

Карл фон Лине, покрај тоа што бил систематичар и прв претседател на Шведската академија на науките, бил и еден од најголемите описни ботаничари на сите времиња. Негово најважно дело е „Систем на природата“ (Systema Naturae), објавено во 1735.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 13 мај според шведскиот календар и 13 мај според јулијанскиот календар)
  2. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)