Аденбител (германски: Adenbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Аденбител
Црквата „Св. Богородица“ во Аденбител
Црквата „Св. Богородица“ во Аденбител
Грб на Аденбител
Аденбител is located in Германија
Аденбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Месни единици 2
Градоначалник Дорис Пелиг (независна)
Основни податоци
Површина 13,71 км2
Надм. височина 74 м
Население 1.765 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38528
Повик. бр. 05304
Портал www.adenbuettel.de
Местоположба на Аденбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°22′51″N 10°27′9″E / 52.38083° СГШ; 10.45250° ИГД / 52.38083; 10.45250Координати: 52°22′51″N 10°27′9″E / 52.38083° СГШ; 10.45250° ИГД / 52.38083; 10.45250

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Аденбител се наоѓа на североисточниот до средишниот дел на висорамнината Папентајх.

Соседни општиниУреди

* Оддалеченоста е прикажана согласно центарот на местото.

Град Гифхорн (16 км)
Место Ролфсбител (3 км) Општина Ретгесбител (7 км)
Општина Дидерзе (4 км)   Место Ретен (2 км) Град Волфсбург (24 км)
Грос Швилпер (3,5 км) Место Лагесбител (4 км)
Град Брауншвајг (15 км)

Општински единициУреди

Општината е составена од местата Аденбител и Ролфсбител. Кон општината припаѓа и Гут Варксбител.

ИсторијаУреди

Првото документирано спомнување на Аденбител било во 1226 година. Во 1619 година била изградена црквата. Во првата половина на XX век во близина на селото постоел рудник

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди