Хилерзе (германски: Hillerse) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хилерзе
Црквата во Хилерзе
Црквата во Хилерзе
Грб на Хилерзе
Хилерзе is located in Германија
Хилерзе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Месни единици 2
Градоначалник Детлеф Танке (СДП)
Основни податоци
Површина 24,09 км2
Надм. височина 64 м
Население 2.493 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38543
Повик. бр. 05373
Портал www.hillerse.de
Местоположба на Хилерзе во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°25′0″N 10°24′0″E / 52.41667° N; 10.40000° E / 52.41667; 10.40000Координати: 52°25′0″N 10°24′0″E / 52.41667° N; 10.40000° E / 52.41667; 10.40000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Хилерзе се наоѓа на работ на природниот парк Зидхајде на реката Окер.

Општински единициУреди

Општината Хилерзе е поделена на следниве единици (во заграда е нивниот број на жители, состојба 1 јануари 2009 г.:[2]

  • Хилерзе (2.333)
  • Фолкзе (234)

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Einwohnerstatistik

Надворешни врскиУреди