Куп на шампиони 1979/80

Куп на шампиони 1979/80 — 25-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 28 мај 1980 година на стадионот Сантјаго Бернабеу во Мадрид. На тој натпревар Нотингем Форест го победил Хамбургер со резултат 1-0. За Нотингем Форест тоа било втора освоена титула по ред.

Куп на шампиони 1979/80
Податоци за купот
Датуми29 август 1979 — 28 мај 1980
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Нотингем Форест
(2. титула)
Вице-шампионГерманија Хамбургер
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Данска Сорен Лерби (10 голова)

РезултатиУреди

ПредквалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Дандалк   3:1   Линфилд 1:1 2:0

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест   3:1   Естер 2:0 1:1
Арџеш Питешт   3:2   АЕК Атина 3:0 0:2
Динамо Берлин   4:1   Рух Хожов 4:1 0:0
Сервет   4:2   Беверен 3:1 1:1
Ујпешт Дожа   3:4   Дукла Прага 3:2 0:2
Старт   1:6   Стразбур 1:2 0:4
Хелсинки   2:16   Ајакс 1:8 1:8
Ред бојс Диферданж   3:7   Омонија 2:1 1:6
Партизани Тирана   2:4   Селтик 1:0 1:4
Дандалк   2:1   Хибернијанс 2:0 0:1
Порто   1:0   Милан 0:0 1:0
Левски Спартак   0:3   Реал Мадрид 0:2 0:1
Валир   1:5   Хамбургер 0:3 1:2
Ливерпул   2:4   Динамо Тбилиси 2:1 0:3
Вејле   4:3   Австрија Виена 3:2 1:1
Хајдук Сплит   2:0   Трабзонспор 1:0 1:0

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест   4:1   Арџеш Питешт 2:0 2:1
Динамо Берлин   4:3   Сервет 2:1 2:2
Дукла Прага   1:2   Стразбур 1:0 0:2
Ајакс   10:4   Омонија 10:0 0:4
Селтик   3:2   Дандалк 3:2 0:0
Порто   2:2   Реал Мадрид 2:1 0:1
Хамбургер   6:3   Динамо Тбилиси 3:1 3:2
Вејле   2:4   Хајдук Сплит 0:3 2:1

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест   3:2   Динамо Берлин 0:1 3:1
Стразбур   0:4   Ајакс 0:0 0:4
Селтик   2:3   Реал Мадрид 2:0 0:3
Хамбургер   3:3   Хајдук Сплит 1:0 2:3

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест   2:1   Ајакс 2:0 0:1
Реал Мадрид   3:5   Хамбургер 2:0 1:5

ФиналеУреди

28 May 1980
Нотингем Форест   1–0   Хамбургер Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 50,000
Судија: Антонио Гаридо (Португалија)
Робертсон   21' Извештај