Коста Јаневски

Коста Јаневски (р. 13 мај 1960 г во Штип) — градоначалник на Општина Струмица во периодот од 2017 до 2021 година, и поранешен Пратеник во Собранието на Република Македонија. По професија е лекар интернист. Бил избран за Член на Советот на општина Струмица двапати во периодот од 2009 до 2016 година. Членува во политичката партија СДСМ.

Коста Јаневски
Kosta Janevski during a speech.png
Градоначалник на општина Струмица
На должноста
20 октомври 2017 – 27 октомври 2021
Претходник Костадин Костадинов
Наследник Костадин Костадинов
Пратеник во Собранието на Република Македонија
На должноста
11 декември 2016 – 20 октомври 2017
Лични податоци
Роден(а) 13 мај 1960 (1960-05-13) (62 г.)
Штип, Flag of Macedonia (1944–1946).svg НР Македонија
Партија СДСМ
Установа Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје
Професија лекар интернист

Рани години и лекарска кариераУреди

Коста Јаневски е роден на 13 мај 1960 година во Штип, НР Македонија. Основно и средно училиште завршил во Струмица, а потоа студирал на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. По завршувањето на факултетот се враќа во Струмица и започнува со работа во Општата болница. Во 2002 година го доусовршува своето образование со специјализација по интерна медицина, при што се посветува на својата работа како лекар интернист.

Партиска и политичка кариераУреди

Во 2009 година се вклучил во политиката и е член на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Истата година бил избран за член на Советот на општина Струмица. Четиригодишниот мандат го продолжил, и во 2013 година по вторпат станал член на советот. Во 2016 година бил избран за пратеник во Собранието на Република Македонија од редовите на СДСМ.[1] Пратеничкиот мандат го прекинал откако победил на локалните избори за градоначалник на општина Струмица, при што на 20 октомври 2017 година ја презел функцијата од Костадин Костадинов, вршител на должноста.[2]. Функцијата ја извршувал до 27 октомври 2021 година[3]..

НаводиУреди

  1. „Кој сè ќе седне во новиот состав на Собранието?“. Кајгана. 13 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2017-12-01. Посетено на 12 ноември 2017.
  2. „Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица“. ВИС. 20 октомври 2017. Посетено на 12 ноември 2017.
  3. „Костадинов ја презеде градоначалничката функција во Струмица од сопартиецот Јаневски!“. 360 Степени. 27 октомври 2021. Посетено на 29 октомври 2021.

Надворешни врскиУреди

Политички функции
Претходник
Костадин Костадинов
Градоначалник на општина Струмица
2017–2021
Наследник
Костадин Костадинов