Костадин Костадинов

Костадин Костадинов (р. 22 март 1990 г. во Струмица) — македонски политичар и пратеник во Собранието на Република Македонија од редовите на СДСМ. Од 2016 до 2017 година бил вршител на должноста Градоначалник на општина Струмица откако Зоран Заев по парламентарните избори формирал парламентарно мнозинство и подоцна ја презел функцијата премиер на Македонија. Основното и средно образование го завршил во родниот град, додека високо образование завршил на Економскиот факултет при ФОН Универзитетот.

Костадин Костадинов
Костадин Костадинов.jpg
Градоначалник на општина Струмица
На должноста
Стапил
27 октомври 2021
Претходник Коста Јаневски
Наследник -
Пратеник во Собранието на Република Македонија
На должноста
1 ноември 2017 – 27 октомври 2021
Претседател Талат Џафери
Градоначалник на општина Струмица
в.д.
На должноста
22 декември 2016 – 20 октомври 2017
Претходник Зоран Заев
Наследник Коста Јаневски
Лични податоци
Роден(а) 22 март 1990 (1990-03-22) (32 г.)
Струмица, тогаш Flag of the Socialist Republic of Macedonia (1963–1991).svg СР Македонија
Партија СДСМ
Установа ФОН Универзитет
Професија економист
1. вршител на должност

Политичка активностУреди

Својата политичка кариера Костадинов ја започнува како член на Советот на општина Струмица. За време на мандатот на Зоран Заев тој ја вршел и функцијата Заменик градоначалник на општина Струмица, а во декември 2016 година, десетина дена по парламентарните избори, Костадинов станува вршител на должноста градоначалник на општина Струмица откако Заев се повлекува од истата поради ангажирања во парламентот како и блиското добивање на мандат за формирање на нова македонска влада.Ја врши должноста градоначалник сè до локалните избори во 2017 година и на 20 октомври функцијата ја презема победникот на изборите Коста Јаневски.[1] Од ноември 2017 година Костадинов е пратеник во Собранието на Република Македонија на местото на Јаневски откатко со уште неколку пратеници им бил верифициран мандатот.[2]

На Локалните избори кои се одржале на 17 октомври 2021 година, Костадинов како кандидат за градоначалник на Општина Струмица од редовите на СДСМ победил во првиот круг на гласање со освоени 53,70% од гласовите[3]

Костадинов од својот претходник Коста Јаневски, функцијата градоначалник на Општина Струмица ја презел на 27 октомври 2021 година[4].

Партиска активностУреди

Костадин Костадинов е член на СДСМ. Тој активно се вклучува во партијата во 2011 година кога станува претседател на СДММ, младинската организација на СДСМ за Струмица и ја води истата сè до крајот на октомври 2018 година. Во периодот од април 2011 до март 2018 година бил член и на Извршниот одбор на СДСМ, а од април 2011 до април 2013 година и заменик-претседател на општинската организација на СДСМ во Струмица. Во март 2018 година е избран за член на Централниот одбор на СДСМ, а неколку месеци подоцна, во октомври, назначен е за нејзин портпарол.[5]

НаводиУреди

  1. „Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица“. ВИС. 20 октомври 2017. Посетено на 12 ноември 2017.
  2. „Костадин Костадинов од денеска официјално пратеник во Собранието на РМ“. СтрумицаНет. 1 ноември 2017. Посетено на 14 декември 2018.
  3. „Костадин Костадинов прогласи победа во Струмица“. Сител. 17 октомври 2021. Посетено на 19 октомври 2021.
  4. „Костадинов ја презеде градоначалничката функција во Струмица од сопартиецот Јаневски!“. 360 Степени. 27 октомври 2021. Посетено на 29 октомври 2021.
  5. „Струмичкиот пратеник Костадин Костадинов нов портпарол на СДСМ“. СтрумицаНет. 31 октомври 2018. Посетено на 14 декември 2018.

Надворешни врскиУреди

Политички функции
Претходник
Зоран Заев
Градоначалник на општина Струмица
(в.д.)

2016–2017
Наследник
Коста Јаневски
Претходник
Коста Јаневски
Градоначалник на општина Струмица
2021 -
Наследник
во служба