Клабучишта (Леринско)

село во Леринско, Егејска Македонија
За селото во Албанија видете Клабучишта (Албанија).

Клабучишта (на грчки: Πολυπλάτανο, Полиплатано, катаревуса: Πολυπλάτανον, Полиплатанон, до 1926 година Κλαμπούσιστα, Клабусиста или Κλαμπούτσιστα, Клабуциста) — село во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓа во општината Лерин, област Западна Македонија. Во 2001 година селото имало 389 жители.

Клабучишта
Πολυπλάτανο
Клабучишта is located in Грција
Клабучишта
Клабучишта
Местоположба во областа
Клабучишта is located in Лерин (општина)
Клабучишта
Местоположба на Клабучишта во Општина Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°52′N 21°24′E / 40.867° СГШ; 21.400° ИГД / 40.867; 21.400Координати: 40°52′N 21°24′E / 40.867° СГШ; 21.400° ИГД / 40.867; 21.400
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаЛерин
Општ. единицаЛерин
Надм. вис.&10000000000000588000000588 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно389
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 11 километри северозападно од Лерин и на 4 километра западно од Долно Клештино (Като Клинес), во северозападниот крај на Леринското Поле блиску до границата со Република Македонија.

ИсторијаУреди

На почетокот од XX век во Клабучишта живееле Македонци и Албанци. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 селото има 750 Бугари и 100 Арнаути муслимани.[2] На почетокот на XX век сите христијански жители на Клабучишта биле припадници на Цариградската партијаршија.

По Втората балканска војна Клабучишта влегува во составот на Грција. Албанските жители на селото се иселуваат, а во селото е населен 181 Грк бегалец од Кавказ.

Селото не настрадало многу во Грчката граѓанска војна и само мал дел од жителите се иселуваат во Југославија. Намалувањето на населението по војната се должи на емиграцијата во прекуокеанските земји.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

  • 1913 - 688 жители
  • 1920 - 628 жители
  • 1928 - 742 жители
  • 1940 - 969 жители
  • 1951 - 932 жители
  • 1961 - 755 жители
  • 1971 - 477 жители
  • 1981 - 428 жители

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 236.