Кеплер-35двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Овие ѕвезди, наречени Кеплер-35A и Кеплер-35B имаат маси 89% и 81% од сончевата маса, со што и двете ѕвезди се спектрален тип G. тие се на меѓусебно растојание од 0,176 ае, и прават елиптична орбита околу заедничкото тежиште на секои 20,73 денови.[3]

Кеплер-35
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 37м &1000000000059272600000059,2726с[1]
Деклинација +46° 41′ &1000000000002295200000022,952″[1]
Особености
Спектрален тип G / G[2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −2,279 ± 0,058[1] млс/г
Дек.: −8,262 ± 0,070[1] млс/г
Паралакса (π)0.5215 ± 0.0336[1] млс
Оддалеченост6.300 ± 400 сг
(1.900 ± 100 пс)
Орбита
ГлавнаКеплер-35A
ПридружникКеплер-35B
Период (P)20,73
Голема полуоска (a)0,176
Податоци
Кеплер-35A
Маса0,8877 M
Полупречник1,0284 R
Температура5.606 K
Металичност-0,13
Кеплер-35B
Маса0,8094 M
Полупречник0,7861 R
Температура5.202 K
Металичност-0,13
Други ознаки
KOI-2937, KIC 9837578, 2MASS J19375927+4641231
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци
Табела на IAU Cygnus

Планетарен систем

уреди

Кеплер-35b е гасовит џин во орбита на двете ѕвезди во системот Кеплер-35. Планетата е со маса 1/8 од масата на Јупитер и има полупречник од 0,728 Јупитерови полупречници. Планетата прави елиптична орбита на секои 131,458 денови со голема полуоска од 0,6 ае, растојание 3,5 пати од големата полуоска меѓу матичните ѕвезди. Близината и занесувањето на двојните ѕвезди како и сличните маси меѓу нив доведуваат планетата да има орбита, која значително отстапува од Кеплерова орбит.[4] Изучувањата укажуваат дека оваа планета морала да биде создаден далеку од моменталната орбита и со текот на времето мигрирала во моменталната орбита.[5]

Планетарен систем Кеплер-35
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,127 MJ 0,60347 131,458 0,042 90,760° 0,728 RJ

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. Jean Schneider (2012). „Notes for star Kepler-35(AB)“. Extrasolar Planets Encyclopaedia. Архивирано од изворникот на 2012-02-24. Посетено на 7 April 2012.
  3. Welsh, William F.; и др. (2012). „Transiting circumbinary planets Kepler-34 b and Kepler-35 b“. Nature. 481 (7382): 475–479. arXiv:1204.3955. Bibcode:2012Natur.481..475W. doi:10.1038/nature10768.
  4. Analytic Theory for the Orbits of Circumbinary Planets: Gene C. K. Leung, Man Hoi Lee (HKU)
  5. How not to build Tatooine: the difficulty of in situ formation of circumbinary planets Kepler 16b, Kepler 34b and Kepler 35b July 20, 2012 PAARDEKOOPER S.-J., LEINHARDT Z., THEBAULT Ph. & BARUTEAU C. ApJ. Letters, 754, L16