Источнокарипски долар

Источнокарипски долар (симбол: EC$ ; код: XCD) — валута на сите седум полноправни членки и една придружна членка на Организацијата на Источните Карипски Држави (OECS). Постои од 1965 година, го наследил британскиот западноиндиски долар. Вообичаено се означува со знакот за долар $ или, алтернативно, EC$ за да се разликува од другите валути деноминирани во долари. EC$ е поделен на 100 центи. Тој е врзан за американскиот долар од 7 јули 1976 година, по курс од US$1 = EC$.[1]

Источнокарипски долар
ISO 4217
КодXCD
Составници
Подединица
1100цент
СимболEC$
БанкнотиEC$2, EC$5, EC$10, EC$20, EC$50, EC$100
Монети5, 10, 25 центи, EC$1
Демографија
Корисник/ци
Издавач
Централна банкаИсточнокарипска централна банка
 Мреж. местоeccb-centralbank.org
Вредност
Врзан соАмерикански долар = XCD 2.70

Оптек уреди

Шест од државите кои го користат EC$ се независни држави: Антигва и Барбуда, Доминика, Гренада, Свети Китс и Невис, Света Луција и Свети Винцент и Гренадини. Другите две, Ангвила и Монсерат, се британски прекуморски територии. Сите овие држави се членки на Источната карипска унија за валути .

Другите две придружни членки на ОЕЦС не го користат источнокарипскиот долар како своја официјална валута: Британските Девствени Острови и Мартиник. Британските Девствени Острови отсекогаш биле проблематични за валутни цели поради нивната близина со Данските Западни Инди, кои станале Американски Девствени Острови во 1917 година. Официјално, Британските Девствени Острови користеле стерлинг, но во пракса состојбата била посложена и вклучувала оптек на француски франци и американски долари. Во 1951 година, Британските Девствени Острови го усвоијле британскиот западноиндиски долар кој во тоа време функционирал заедно со монети на фунта, а во 1959 година тие официјално смениле во американски долар . [2]

Мартиник, како дел од Франција, го користи еврото како своја валута.

Британска Гвајана и Барбадос претходно биле членки на Источната карипска валутна унија, но се повлекле во 1966 и 1972 година, соодветно. Тринидад и Тобаго бил член на претходната валутна унија на Британските Западни Инди, но се повлекол во 1964 година.

Вкупното население на областа EC$ е околу 613.000 жители (попис и проценки 2014 година [3] [4]), што е споредливо со Црна Гора или американскиот главен град Вашингтон. Комбинираниот БДП е 5,46 милијарди американски долари,[5] што е споредливо со Бермудите.

Покојната кралица Елизабета Втора се појавува на банкнотите, а исто така и на аверсот на монетите. Таа беше шеф на државата на сите држави и територии кои ги користеле EC$, освен Доминика. Доминика е членка на Комонвелтот на нации кој сега го признава кралот Чарлс III за шеф на Комонвелтот.

Монети уреди

До 1981 година во оптек биле монетите на BWI$. Во 1982 година била воведена нова серија на монети во апоени од 1, 2, 5, 10 и 25 центи и 1 долар. Монетите од 1 и 5 центи биле обработени во форма, додека монетата од 2 центи биле квадратни. Овие три биле изработени од алуминиум. Монетите од 10 и 25 центи биле кружни и изработени од бакроникел. Доларот бил алуминиумска бронза и исто така кружен. Тркалезната, алуминиумска бронзена монета од долар била заменета во 1989 година со десетаголна, изработена од бакроникел. Во 2002 година биле претставени нови и поголеми кружни парчиња од 1, 2 и 5 центи, заедно со нова монета од 1 долар, која исто така беше тркалезна. Ликот на кралицата Елизабета II, исто така, бил променет истата година на сите апоени на монети во дизајнот на Јан Ранк-Бродли, што ја прави последна валута на Комонвелтот до тој датум што го прекинала портретот на Арнолд Мачин. Нивните состави останале алуминиум и бакроникел, соодветно. Постојат повисоки апоени, но тие се издавале само како колекционерски монети. Монетите од 1 и 2 центи биле повлечени од оптек во јули 2015 година, а останале законско средство за плаќање до 30 јуни 2020 година.[6]

Банкноти уреди

Во 1965 година, Управата за валути на Источни Кариби издала банкноти во апоени од 1, 5, 20 и 100 долари, сите со портретот на кралицата Елизабета Втора на Пјетро Анигони од 1956 година во регалии на Редот на жартиерата.[7] Првите изданија во името на Централната банка на Источна Карибите во 1985 година биле со исти апоени, со додавање на банкноти од 10 долари. Последните банкноти од 1 долар биле издадени во 1989 година, а банкнотите од 50 долари биле воведени во 1993 година. На 1 април 2008 година, Централната банка на Источните Кариби издала нова серија на банкноти кои биле како претходните изданија, освен што бил изоставен бар-кодот и буквите од кодот на државата кои претставуваат дел од серискиот број на тековните банкноти.[8] Во 2012 година, Централната банка на Источните Кариби издала серија банкноти со Брајово писмо во обид да обезбеди банкноти кои полесно би ги користеле слепите и лицата со оштетен вид. Подигнатите знаци на Брајовото писмо на надградените банкноти имаат тема за крикет во облик на топчиња и трупци. Овие карактери се додадени на банкнотите од 10, 20, 50 и 100 долари.[9] [10] [11]

Во 2019 година, Централната банка на Источните Кариби треба да воведе ново семејство на банкноти произведени на полимерна подлога и претставени во вертикален формат.[12]

Издадени во 2019 година
Аверс Реверс Деноминација Обверс Реверс
 
Источни Карипски Држави банкнота од 5 долари (напред)
 
Источни Карипски Држави банкнота од 5 долари (задна)
5 EC$ Кралицата Елизабета II, желка, зелено-грло кариби Трафалгар Фолс, Доминика ; Куќата на адмиралот, Антигва
 
Источни Карипски Држави банкнота од 10 долари (предна)
 
Источни Карипски Држави банкнота од 10 долари (задна)
10 EC$ Адмиралски Залив, Бекија, Свети Винцент и Гренадини ; Карта на Организацијата на Источните Карипски Држави ; кафеав пеликан ; тропска риба
 
Источни Карипски Држави банкнота од 20 долари (предна)
 
Источни Карипски држави банкнота од 20 долари (задна)
20 EC$ Владина куќа, Монсерат, морско оревче
 
Источни Карипски Држави банкнота од 50 долари (предна)
 
Источни Карипски Држави банкнота од 50 долари (задна)
50 EC$ Сер К. Двајт Венер ; Национален парк тврдина Бримстоун Хил, Сент Китс ; Карта на организацијата на Источните Карипски Држави, тропски риби
 
Источни Карипски Држави банкнота од 100 долари (напред)
 
Источни Карипски Држави банкнота од 100 долари (задна)
100 EC$ Сер Вилијам Артур Луис, Карта на Организацијата на Источните Карипски Држави, Поглед на двојните врвови на вулканот Ле Питон - Пети Питон и Гро Питон во близина на Суфриер во Света Луција, Тропска риба

Наводи уреди

 1. Eastern Caribbean Central Bank (6 July 2010). „ECCU commemorates 34th Anniversary of EC dollar pegged to the US dollar“. Dominica New Online. Архивирано од изворникот на 27 January 2022. Посетено на 4 May 2012.
 2. „British Virgin Islands“. CIA World Factbook. July 2022.
 3. Population Reference Bureau. „2014 World Population Data Sheet“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-02-18. Посетено на 2023-05-25.
 4. The World Factbook. „Country Population Comprasion“. Архивирано од изворникот на June 13, 2007.
 5. The World Factbook. „Country GDP PPP Comprasion“. Архивирано од изворникот на June 13, 2007.
 6. „Eastern Caribbean Central Bank Withdraws Coins“. Архивирано од изворникот на 2023-05-29. Посетено на 18 April 2017.
 7. Linzmayer, Owen (2013). „East Caribbean States“. The Banknote Book. San Francisco, CA: www.BanknoteNews.com.
 8. East Caribbean States issues new notes Архивирано на 7 октомври 2012 г. BanknoteNews.com. December 7, 2008. Retrieved on 2012-10-28.
 9. East Caribbean States new notes with braille features confirmed Архивирано на 14 ноември 2012 г. BanknoteNews.com. October 1, 2012. Retrieved on 2012-10-28.
 10. East Caribbean States new 50-dollar note with braille features confirmed Архивирано на 20 јануари 2013 г. BanknoteNews.com. December 23, 2012. Retrieved on 2012-12-23.
 11. East Caribbean States new 100-dollar note with braille features confirmed Архивирано на 10 август 2013 г. BanknoteNews.com. February 2, 2013. Retrieved on 2013-02-06.
 12. Alexander, Michael (25 October 2018). „New Family of Polymer Banknotes to Be Issued in 2019“. CoinsWeekly. Посетено на 2019-02-28.

Надворешни врски уреди