Илокос

регион на Филипините
(Пренасочено од Илокос (регион))

Илокос или Регион I (илокански: Rehion/Deppaar ti Ilocos; пангасинански: Sagor na Baybay na Luzon; филипински: Rehiyon ng Ilocos) — регион во северозападниот дел на островот Лузон на Филипините. Се граничи со регионите Кордиљера и Кагајанска Долина на исток, Централен Лузон на југ и Јужнокинеското Море на запад.

Илокос
Регион I
регион
Ветропаркот во Банги
Црква во ПаоајОдморалиштето „Тандерберд“ во Сан Фернандо, Ла Унион
⤵ Ветропарк во Банги; Црква во Паоај; Одморалиштето „Тандерберд“
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс групаЛузон
Админ. центарСан Фернандо (Ла Унион)
Површина
 • Вкупна13,012,60 км2 (5,02.419 ми2)
Население (Грешка: погрешен формат за време попис)[1]
 • Вкупно5,301,139
 • Густина410,000/км2 (1,100,000/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-01
Покраини
Градови
Општини116
Барангаи3,265
Конг. окрузи12
Јазици

Административна поделба Уреди

Илокос е поделен на 4 покраини и 9 градови.

Покраини Админ. центар Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(жит/ км²)
  Северен Илокос Лаоаг Сити 514.241 3.399,3 151,3
  Јужен Илокос Виган Сити 594.206 2.579,6 230,3
  Ла Унион Сан Фернандо Сити 657.945 1.493,1 440,7
  Пангасинан Лингајен 2.434.086 5.368,2 453,4

Наводи Уреди

  1. „Region I (ILOCOS REGION)“. Попис на населението (2015): Вкупно население по покраини, градови, општини и барангаи (Report). Статистички завод на Филипините (ПСА). Посетено на 20 јуни 2016.

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли