Кагајанска Долина

регион на Филипините

Кагајан Веле (Lambak ng Cagayan на филипински) — регион на Филипините, исто нарекуван и Регион II. Се сотои од 5 покраини, и тоа: Батанес, Кагајан, Исабела, Нова Вискаја, и Кирино. Главен град е Тугегарао.

Регион II
Кагајан Вале
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеТугегарао
Површина
 • Вкупна26,837,0 км2 (10,361,8 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно2,813,159
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-02
Покраини5
Градови4
Општини89
Барангаи2.311
Конг. окрузи10
Јазициилокански, Ибанаг, Иватан, Итавис, Гаданг, други

Административна поделба

уреди
покраина Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
  Батанес Баско 16.467 209,3 78,7
  Кагајан Тугегарао 993.580 9.002,0 110,4
  Исабела Илаган 1.287.575 10.664,6 120,7
  Нова Вискаја Бајомбонг 366.962 3.903,9 94,0
  Кирино Кабарогуис 148.575 3.057,2 48,6

Надворешни врски

уреди