Закарпатска Област

област во Украина
(Пренасочено од Закарпатска област)
Закарпатска Област
Закарпатська область
Карта на Украина, Закарпатската област е означена со црвено
Мапа
Админ. центар:Ужгород
Службени јазици:украински
Површина:12777 км²
Население:1254614
Број на реони:13
Регистерска ознака:АО
Обласен управител:Хеннадиj Москаљ
Информации

Закарпатска Област (украински: Закарпатська область; словачки: Podkarpatská Rus, унгарски: Kárpátalja.) е една од 24-те области во Украина. Се наоѓа во најзападниот дел дел на земјата. Taa е дел од историската област За(д)карпатија. Се граничи со Лавовската и Ивано-франковската Област. На запад, Закарпатска област граничи со Словачка и Унгарија, на север со Полска и на југ со Романија, и опфаќа површина од 12 777 км2. Во областа има 579 села и 11 градови.

Историја уреди

 
Границата меѓу Закарпатската и Ивано-Франковската Област

Демографија уреди

Според пописот на населението во 2001 година во Закарпатска Област живеат Украинци (80,5 %), Унгарци (12,1 %), Романци (2,6 %), Руси (2,5 %), Роми (1,1 %), Словаци (0,5 %), Германци (0,3 %), Русини (0,8 %).

Надворешни врски уреди