Ивано-франковска Област

Ивано-франковска Област[1]
Івано-Франківська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Ивано-Франковската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Ивано-Франкивск
Официјални јазици:украински
Површина:13 928[2] km²
Население:1 351 822[3] 1,351,822 (2022 проценка).[4]
Број на реони:14
Регистерска ознака:АТ
Областен управител:Светлана Онишчук[5]

Ивано-франковската Област (украински: Івано-Франківська область) е една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел дел на земјата. Taa граничи со Закарпатската, Лавовската, Черновечката и Тернополската Област. На југ, Ивано-франковската Област граничи со Романија. Опфаќа површина од 13 928 км2. Во областа има 745 села и 15 градови.

 • 1939 — 1962 се нарекувала Станиславска Област, бидејќи главниот град на областа, Ивано-Франковск, се нарекувал Станислав.
Манијавски водопад

Историја уреди

 • 1792 - 1918 година е дел на Австрија, а потоа на Австроунгарија.
 • Западно Украинска Народна Република 1918 — 1921
 • „Станиславске војеводство“ е дел на Полска 1921 — 1939
 • Советскиот Сојуз го анектира војеводството (1939),
 • Од 1939 година, под името „Станиславска Област“ областа е дел на Украинската ССР.
 • Во 1962, името на областа било променето во „Ивано-франковска Област“
 • Од 1991 година, областа е дел на независна Украина.

Наводи уреди

 1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). United Nations Statistics Division. scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06.
 2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
 3. „Валовии регіональнии продукт“.
 4. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
 5. Володимир Зеленски (8 јули 2021). "Зеленський замінив очільника Івано-Франківської ОДА" [Zelensky replaces the head of the Ivano-Frankivsk Regional State Administration] (на украински). Lb.ua [uk].

Надворешни Врски уреди