Ера-Лесин (германски: Ehra-Lessien) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ера-Лесин
Поглед на Ера
Поглед на Ера
Грб на Ера-Лесин
Ера-Лесин во рамките на Германија
Ера-Лесин
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 2
Градоначалник Јерг Безе (ДХС)
Основни податоци
Површина 56,08 км2
Надм. височина 63 м
Население 1.951 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38468
Повик. бр. 05377
Портал www.ehra-lessien.de
Местоположба на Ера-Лесин во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°35′49″N 10°47′46″E / 52.59694° СГШ; 10.79611° ИГД / 52.59694; 10.79611Координати: 52°35′49″N 10°47′46″E / 52.59694° СГШ; 10.79611° ИГД / 52.59694; 10.79611

ГеографијаУреди

Ера-Лесин се наоѓа во крајниот источен дел на сојузната покраина Долна Саксонија.

Општина се наоѓа околу 20 километри од Волфсбург и Гифхорн.

Општински единициУреди

Општината се состои од местата Ера (1.275 жит.) и Лесин (559 жит.).[2]

Соседни општиниУреди

Ера-Лесин се граничи со следниве градови и општини:

Патека за тестирање на ФолксвагенУреди

Фолксваген поседува патека за тестирање во местото Ера. Патеката била изградена во текот на Студената војна, а местоположбата била одбрана бидејќи во зона забранета за летање близу границата со Источна Германија, па така можеле да бидат тестирани тајни прототипи без опасност од протекување на можните соперници.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Состојба 30 јуни 2018 г.

Надворешни врскиУреди