Барведел (германски: Barwedel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Барведел
Кула во Барведел
Кула во Барведел
Грб на Барведел
Барведел is located in Германија
Барведел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Основни податоци
Површина 19,8 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.020 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38476
Повик. бр. 05366
Местоположба на Барведел во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°31′0″N 10°47′0″E / 52.51667° СГШ; 10.78333° ИГД / 52.51667; 10.78333Координати: 52°31′0″N 10°47′0″E / 52.51667° СГШ; 10.78333° ИГД / 52.51667; 10.78333

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Барведел се граничи со следниве општини (од север надесно):

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди